Ieri a avut loc...cel mai lung meci de tenis.

Cel mai lung meci de tenis din istorie s-a incheiat: Isner l-a batut pe Mahut

Un meci de tenis a furat Campionatul Mondial de Fotbal! Wimbledonul a fost martor miercuri seara la o intalnire maraton: aproape 10 ore de joc si peste 100 de gameuri in setul decisiv intre americanul John Isner si francezul Nicolas Mahut. Fanii au asistat la un set cinci care a durat sapte ore si a fost intrerupt la scorul de 59-59 pentru ca se facuse noapte la Londra, iar jucatorii erau epuizati. Explicatia? S-au gasit Tusea cu Junghiul, care nu stiu sa faca un break! Meciul s-a reluat joi si si-a desemnat, in sfarsit, castigatorul. Americanul Isner l-a doborat pe Mahut dupa mai bine de 11 ore de joc, castigand in cele din urma partida cu 6-4, 3-6, 6-7, 7-6, 70-68.

Ore lungi de incordare... Dar un asemenea meci vezi/joci f. rar. Deci, cred ca a meritat.

...

La polul opus(ca durata, evident), dupa cum am citit de curand, intr-un articol, - se afla cea mai scurta partida de tenis care a durat doar...20 de minute!